Çocuk ve Spor

Çocuk ve futbol eğitiminde video örneğimiz. Kaynak : Sera Yayıncılık (NORA)

Görüntü 1

Görüntü 2

Görüntü 3

Görüntü 4

Görüntü 5

Görüntü 6

Görüntü 7

Görüntü 8

Görüntü 9

Görüntü 10

Görüntü 11

Görüntü 12

Görüntü 13

Görüntü 14

Görüntü 15

Görüntü 16

Görüntü 17

Görüntü 18

Görüntü 19

Görüntü 20

Görüntü 21

Görüntü 22

Görüntü 23

Görüntü 24

Görüntü 26

Görüntü 27

Görüntü 28

Görüntü 29

Görüntü 30

Görüntü 31

Görüntü 32

Görüntü 33

Görüntü 34

Görüntü 35

Görüntü 36

Görüntü 37

Görüntü 38

Görüntü 39

Görüntü 40

Görüntü 41

Görüntü 42

Görüntü 43

Görüntü 44

Görüntü 45

Görüntü 46

Görüntü 47

Görüntü 48

Görüntü 49

Görüntü 50

Görüntü 51

Görüntü 52

Görüntü 53

Görüntü 54

Görüntü 55

Görüntü 56

Görüntü 57

Görüntü 58

Görüntü 59

Görüntü 60

Görüntü 61

Görüntü 62

Görüntü 63

Görüntü 64

Görüntü 65

Görüntü 66

U – 12
U - 12 TAKIMI OYUNCULARININ ÖZELLİKLERİ
·                     Yeteneklerini karmaşık daha güçlü kılmak amacıyla geliştirmeye başlarlar. Birbirine bağlı beceriler.
·                     Oyuncuların bazıları ergenlik çağına ulaşmış durumdadırlar. Kızlar genellikle erkeklerden daha önce ulaşırlar.
·                     Oyuncuların birçoğu soyut bir düşünceye sahiptir ve bu oyun için bir temel niteliğini taşıyan bazı takımların düşüncelerini anlayabilme kapasitesine sahip olmalarını sağlarlar.
·                     Varsayımlı durumlar yaratmaya başlarlar ve böylece problemleri otomatik olarak çözümlerler.
·                     Arkadaşları ile daha çok zaman ebeveynleri ile daha az zaman geçirmektedirler. They are susceptible to conformity to peer pressure.
·                     Belli bir bilinç, belli bir ahlak, belli bir değerler ölçüsü oluşmakta ve gelişmektedir.
·                     Oyuncular öz eleştirel olma eğilimindedirler. Öğretilen bilgilerin uygulamaya geçirilmesi gereklidir. Onlara neler yapmamaları gerektiğini söylemek yerine nelerin yapılabileceği gösterilir.
·                     Oyun konusunda çok ciddi olmalarına rağmen hala oyun içindedirler çünkü bu eğlencelidir.
·                     Rekabeti açıkça sergilerler. Aralarında birkaç tanesi amaçları doğrultusunda faul yapabilirler.
·                     Üstlendikleri rollerin modellerini ve bu rollerin kahramanlarını nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğrenebilmek için izlemektedirler.
·                     Çok gelişmiş ve kompleks olan bir mizah anlayışları vardır.
 
EBEVEYNLERİ DAHİL EDİNCE
 
Antrenörlerin ebeveynleri bu aktivite ye dahil etmeleri kaçınılmazdır. Onlar sadece takımınız için daha önemli bir kaynak oluşturmamaktadırlar aynı zamanda U- 12 oyuncuları onlardan aile desteği ve cesaretlendirme beklerler.

Ebeveynlerle sezon öncesi toplantılar düzenlenmelidir böylece amaçlar ve takımların izledikleri politikalar hakkında konuşulur. Bu toplantılarda konuşmanız gereken konular şunlardır:
·                     Tek kişinin herkesi arayacağı bir sistem olmayan irtibat amaçlı bir sistem. (Telefon zinciri uygulaması)
·                     Bir takım yöneticisi, bütün bilgileri kontrol altında tutacak birinin seçilmesi
·                     Liginizin ya da Kulübünüzün gerektirdiği kâğıt üzerindeki bütün işlemleri tamamlayın. ‘Oyun kurallarını konuşun’
·                     Ulaşım ihtiyaçları
·                     Antrenman ve maç programları, zamanında başlamak ve bitirmek konusunda neler düşündüğünüzü, katılım beklentilerinizin neler olduğunu söylemeniz
·                     Her oyuncunun antrenman için getirmeleri gereken şeyler: şişirilmiş top, içi dolu bir şişe su, futbolcu kıyafeti, tekmelik ya da bez spor ayakkabı
·                     Daha da önemlisi, U–12 takım konusunda yetiştirme eğitme felsefenizi açıklamanız. Onlara herkes oynuyorizlenimini verin, onlara oyuncularının güvende olduğunu, iyi zaman geçirdiğini ve aynı zamanda futbolcu olmayı öğrendiğini garanti edin.
·                     Oyun süresince onlardan beklentilerinizin neler olduğunu, Onların nasıl desteklenmelerini istediğinizi açıklayın. Saha kenarından onları yönlendirmemeleri gerektiğini biliyorlar mı?
·                     Her şey den önce bu işten siz zevk alamaya çalışın. Bunu yaparsanız onlarda bunu yapacaklardır.
 
BEKLEYEBİLECEĞİNİZ ŞEYLER
 
Antrenörlerin bazıları 10–12 yaş arası oyuncular işi algılamaktadırlar ve gerçek
Futbol oyuncusu izlenimi vermektedirler. Bunun yanı sıra oyunlar çılgınca hızlandırılabilir ve çoğu zaman bir ölçüde tahmin edilemez olabilirler. Oyuncular oyunu bütün becerileri kullanarak oynamanın ne kadar çok eğlenceli olduğunu biliyorlar. Bir sonuç olarak şu gözlemlenmeye başlanmıştır: düşüşte olan bazı oyuncular beceri sahibi olmanın öneminin farkına varmaktadırlar ve bu konuda ki eksikleri onları yıldırmaktadır. Bu yaş grubu ile çalışırken bekleyebileceğimiz diğer şeyler bunlardır:
·                     Takım arkadaşları hata yaptıklarında onları uyaracaklardır (bağıracaklardır)
·                     Hakemin aldığı kararları açıkça sorgulayacaklardır
·                     Oyuncular birbirlerini destekleyeceklerdir.
·                     Topun kendilerine geri dönmeyeceğini bildikleri durumlarda bile topu vereceklerdir
·                     Takım iş birliği ortaya çıkacaktır. Oyundan uzak bir noktaya doğru ilerleyeceklerdir, bunu topa sahip olamama olasılığının bulunduğunu bildikleri durumlarda bile yapmalıdırlar
·                     Söylediğinizle ve yaptığınız şeyler arasındaki ortaya çıkacaktır. Onlar birer ‘ahlak bekçi köpeğidirler’
·                     Oyuncuların bazıları sizin boylarınızda olabilirler bazıları ise boyunuzun yarısı kadar büyüklükte olabilirler.
·                     Oyuncular arasındaki beceri farklılıkları çok göze çarpan bir kendi oyunlarını oynayabilecek duruma geleceklerdir gerçektir.
·                     Bazı oyuncular idmana gösterişli kıyafetlerle gelirken bazıları ise uyumlu üniformalar, takım eşofman ve çanta ile geleceklerdir
·                     Ebeveynler oyun boyunca acımasız olabilirler. Aralarından bazıları yaptığı her uyarıda hakeme bağıracaklardır.
·                     Oyuncular arkadaşları ile birlikte olacaklardır ve kendi oyun düzenlerini kurup.
 
ÇALIŞTIRMANIN MANTIĞI

Bu yaştaki gruplara yönelik antrenörlük yapmak gerçekten çok zordur.  (meydan okuma gibi bir şey )  çünkü bu yaşta ki oyuncuların birçoğu kendilerini gerçekten birer futbolcu gibi görmektedirler öte yandan ise diğer oyuncular beceri konusundaki eksikleri nedeniyle göstermeleri gereken gelişmenin onları oyun süresince güçlerini hissettirme konusunda engellediğini düşündüklerinden onlar için bu o kadar eğlenceli olmamaktadır. Becerikli arkadaşlarının topla yaptıkları etkileyici hareketleri gözlemler ve ondan sonra bunu kendileri yapamazlar ve bu konuda geri kalmaya başlarlar. Bizim hedefimiz oyuncuların istekli oldukları durumlarda bütün oyuncuların işin içinde olmasını, onları oyunun içine dahil etmek ve kendilerine önemli olduklarını hissettirmek. (Böylece ilerleme kaydederler)

Beceriler çalıştırmanın en öncelikli konusu olmalıdır ve oyuncular baskı altında bulunacakları ortamlara bırakılmalıdırlar, böylece becerilerini değişik bağlamlarda nasıl kullanabileceklerini öğrenmiş olacaklardır. Amacınız oyuncuyu eğlenceli ve kendini oyunun içinde hissettiği bir ortam da geliştirmek olmalıdır. Kazanmak öğretilen amaçlar arasında yer alır fakat uygun bir şekilde bir oyunun sergilenebilmesi için diğer amaçlarla aynı dengede tutulmalıdır. Bazı kararların alınması gerekmektedir fakat bunların muhakkak galibiyete yönelik olması gerekmez. ( Ex: oyuncuları farklı pozisyonlarda oynatmak ya da oyuncuların topu geriye doğru oynamamaya çalışmaları konusunda onları uyarmanız şeklinde olabilir)
·                     Ufak tefek, becerikli oyuncular göz ardı edilmemelidirler. Sadece Yapılı futbolcuları anahtar pozisyonlarda oynatarak galibiyete ulaşılabilir ama buna rağmen ufak tefek ama becerikli oyuncuların sorumluluk alanlarında oynatmaları gerekir.
·                     Küçük alanlarda yapılan oyunlar oyunu öğrenmek için hala en çok beğenilen yöntemlerdir. Bu öğretimi daha eğlenceli ve daha verimli hale gelmektedir.
·                     Esneklik çalışması temel bir önem taşır. Zor bir çalışmadan sonra uzanmalar ve önemlisi idman sonunda vücut ısısının düşmeye başlaması.
·                     Aşırı kullanım ve yorulmalar, becerilerin gelişimine ve öğrenimi eğlenceli hale getiren çalışma programlar ile bağdaşır.
·                     11 oyuncudan oluşan bir takımla oynamak şimdi uygundur.
·                     Tek cinsiyet takımları uygundur.
·                     Haftada 2–3 kez 1 saatlik ve 1, 5 saatlik çalışmalar. İdmanın oyunun gerektirdiği tempo ile gerçekleştirilmelidir.
·                     En çok tercih ettikleri pozisyonda oynamaya hazırdırlar. Fakat gelişim ve ilerleme gösterebilmeleri maç esnasında olduğu gibi idman boyunca zaman zaman alıştıkları pozisyon dışında oynatılmaları hayatı bir önem taşır.
·                     Bu aşamalardan sonra çalışmanın her bölümünde 1 konuya odaklanılması daha iyidir, bu 2 farklı konu da olabilir.
·                     İdman esnasında rakip baskı olmadan yapılan hareketler ve maç boyunca yoğun baskı altında olarak yapılan hareketler arasında ki ilerlemeye dikkat edilmelidir.
TİPİK ANTRENMAN BÖLÜMÜ:
U–12 takımı antrenman programına dahil edilmesi gereken bazı noktalar vardır.
 ISINMA: İlerleyen zaman için oyuncuların futbol hakkında düşünmeleri ve fiziksel olarak hazırlanabilmeleri için kısa bir ısınma çalışması uygundur. Bu da aktivitelerin top eşliğinde bireysel olarak ya da küçük gruplar ile yapılmasını gerektirir.
 Böylece program için bir tema vardır. Isınmanın günün teması olacağı umut edilir. Bu durumda yine top ile yapılması uygun görülen zor çalışmadan sonra durağan germenin uygulanması uygundur. Isınma oyuncuları oyunu oynamaya hazır kılacaktır. Öğretici olduğu kadar canlı, eğlenceli ve çekici bir çalışma olmalıdır. Oyuncuların dikkatini yakalamak ve uygulanmaya geçmeleri amacıyla hızlı tempo ile yapılır.
 
BİREYSEL YA DA KÜÇÜK GRUPLARDAN OLUŞAN AKTİVİTELER
 
Isınma çalışmasına bazı bireysel aktivitelerle devam edilir. Bu illaki gerçek bir 1’e 1 mücadele şeklinde olmayabilir. Ama bu oyuncuların bireysel ya da işbirliği içinde bulundukları küçük gruplar halinde maç ortamı yaratılarak oynanan bazı aktiviteler şeklinde olabilir.
OYUN OYNAMA: Small sided oyuncular çok yüksek yoğunluk ile oynatılabilirler ve böylece iyi bir rekabet ortamı doğabilir. 4 ‘e 4 oyun sistemi ile oynanılır oyuncu sayısı yükseltilerek 8’e 8 oyun sistemine geçilir. 4 kaleci ile ya da 2 top ile oynanılır. Sınır (çizgi) çizerek ya da çizmeden oynayın. Belli bir beceri yi ortaya çıkarmak (vurgulamak) için oynayın (bir puan almak için topu sadece bir kale çizgisine doğru sürebilir).Eğer ki gercek kaleniz yoksa koni kullanılabilir. Oyuncuların oyun içinde kalmalarını sağlayın. Bu gerekli ise bir defa da birden fazla oyun olabilir. SWITCH (değişiklik uygulanan takımlar) takımlar herkese kazanma imkânı tanır. Her oyuncunun olabilir en büyük sıklık ile kaleye karşı top kullanabilme (vuruş) şansına sahip olmaları gerekir. Bu çalışma bölümü gerçek bir oyunmuş geçerli kurallar ile tamamlayın. Oyuncuların yeni öğrendikleri yetenekleri gerçek oyun bağlamında uygulama ihtiyacı duyarlar.
 
SOĞUMA VE EV ÖDEVLERİ: Bu çalışma bölümü soğuma ile bitirin. Onlara top ile birlikte yapılacak birkaç germe hareketi daha verin. Çalışmayı başlattığınız egzersizlerle yeniden gözden geçirmek. Onlara ev ödevi olarak tek başına yapacakları egzersizler verin. Onlarla topu kullanarak yapabilecekleri ustalıklar konusunda iddiaya girin. Top sektirme egzersizini tamamlayabilirler mi? Bir oyuncu topu arkadaşına verip sonrada top ile birlikte onu yere temas ettirmeden sektirerek geri getirebilir mi? Bunu topu kafaları üzerinde sektirerek yapabilirler mi? Bunu ileri geri kaç defa yapabilirler? Zamanında bitirmek önemlidir. Oyuncular içindeyseler bu özellikle hayati bir önem taşır. Bu noktada durdunuz iseniz bu size büyük bir istekle geri dönecektir.
Antrenman Dünyası - 2008
seo